top of page
mural "Państwo Podziemne. Powstanie Warszawskie"
2018

Jest gorący sierpień 1944. Młodzi ludzie w drżeniu oczekują rozpoczęcia powstania. Mają nadzieję, oczyma wyobraźni widzą wolną i niepodległą Polskę. Chcą żyć, nie chcą już konspiracji. Chcą coś zrobić dla kraju, dla przyszłych pokoleń. Mają marzenia, szukają sensu.

 

Polska podziemna. W okupowanej Warszawie tworzÄ… siÄ™ wspólnoty podwórkowe. Å»yjÄ… normalnie w nienormalnym Å›wiecie. StudiujÄ…, nawiÄ…zujÄ… przyjaźnie, inspirujÄ… siÄ™ wielkimi, pragnÄ… wolnoÅ›ci, budujÄ… struktury paÅ„stwa podziemnego. Podczas powstania podwórka staÅ‚y siÄ™ cmentarzami.

 

Mural nie stawia pytania o sens powstania, autorzy nie dywagujÄ… czy Å›mierć ponad 200tys ludzi miaÅ‚a wartość, sÄ… dalecy od krytyki rozkazów. ChcÄ… symbolicznie przybliżyć pragnienia mÅ‚odych ludzi lat 40tych. Dolna część pracy przedstawia wnÄ™trze mieszkania – po prawej stronie stoi komoda z kwiatami. Na Å›cianie wisi kalendarz z datÄ… wybuchu powstania, obok przyklejony Biuletyn Informacyjny informujÄ…cy o przebiegu walk. Drewniane drzwi do sali otwierajÄ… siÄ™ na podwórze.

 

Dwie postacie stojÄ…ce po lewej stronie to Krzysztof Kamil BaczyÅ„ski i jego żona Basia. Obydwoje zginÄ™li w powstaniu. Na serdecznych palcach widniejÄ… obrÄ…czki – wziÄ™li Å›lub 3 czerwca 1942. Basia jest szczęśliwa, w dÅ‚oni trzyma bukiecik biaÅ‚ych kwiatów, Krzysztof zadumany opiera siÄ™ o barykadÄ™ z pÅ‚yt chodnikowych.

 

Kompozycja korzysta z komentarzy graficznych stworzonych przez uczniów klasy 1C (2017-2020) podczas warsztatów plastycznych. Uczniowie wskazywali na wyraźne rozgraniczenie Å›wiata nad ziemiÄ… i tego pod niÄ…. ÅšwiatÅ‚em i elementami życia codziennego napeÅ‚niali przestrzeÅ„ podziemnÄ…, tylko tam można byÅ‚o żyć bez obaw (choć konspiracja byÅ‚a niezwykle niebezpieczna). Rysowali mrówki – pracowite, nie narażone na Å›mierć przemierzaÅ‚y podziemne krainy. Mrówki sÄ… obecne na muralu.

 

Na górnej części pracy widać powstaÅ„ców i plac zamkowy – owiany mgłą jest wejrzeniem w przyszÅ‚ość – naszÄ… teraźniejszość.

 

we wspóÅ‚pracy z prof. RadosÅ‚awem Barkiem

konsultacja: dr. Anita Jarzyna

​

relacja z TVP3

​

Poznań

  • Black Facebook Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Instagram Icon

© by paW

bottom of page